Uchwała nr 28/441/07 z dnia 04-09-2007

 

Uchwała Nr 28/441/07

Zarządu Województwa Podlaskiego

z dnia 4 września 2007 r.

 

w sprawie współpracy przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich

 

Na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1 i art. 11 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1206, z 2006 r. Nr 126, poz.875, Nr 227, poz. 1658) uchwala się, co następuje:

 

§ 1.

 

W celu wsparcia najsłabszych i najbiedniejszych gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz upowszechnienie nowych metod i instrumentów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu postanawia się zawrzeć porozumienie o współpracy przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich (PPWOW), w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

 

§ 2.

 

Upoważnia się Mikołaja Janowskiego członka Zarządu Województwa Podlaskiego, do złożenia wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego oświadczenia woli w celu zawarcia porozumienia o którym mowa w § 1.

 

§ 3.

 

Wykonanie uchwały powierza się Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Białymstoku.

 

§ 4.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

Załącznik do uchwały Nr 28/441/07

Zarządu Województwa Podlaskiego
z dnia 4 września 2007 r.

Wzór

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY

 

PRZY REALIZACJI

POAKCESYJNEGO PROGRAMU WSPARCIA OBSZARÓW WIEJSKICH

 

 

 

zawarte między:

 

 

Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej

 

reprezentowanym przez:

 

 

 

……………………………….. – Ministra Pracy i Polityki Społecznej

 

a

 

Województwem

Podlaskim

 

reprezentowanym przez:

 

 

Zarząd Województwa, w imieniu którego działają

 

 

1)       Dariusz Piontkowski - Marszałek Województwa Podlaskiego

2)        Mikołaj Janowski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

 

§ 1.

 

Niniejsze Porozumienie o współpracy przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, zwane dalej „Porozumieniem o współpracy”, stanowi wykonanie postanowień umowy pożyczki nr 7358 POL. z dnia 7 kwietnia 2006 r., zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, dotyczącej finansowania Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, realizowanego w latach 2006-2009

 

§ 2.

 

Ilekroć w Porozumieniu o współpracy jest mowa o:

1)       „PPWOW” rozumie się przez to Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich;

2)       „MPiPS” rozumie się przez to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej;

3)       “Banku” rozumie się przez to Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, zwany również Bankiem Światowym;

4)       „MF” rozumie się przez to Ministerstwo Finansów;

5)       „Wojewodzie” rozumie się przez to Wojewodę i Urząd Wojewódzki;

6)       „Województwie” rozumie się przez to Województwo Podlaskie reprezentowane przez Marszałka Województwa;

7)       “Beneficjencie” rozumie się przez to Gminę biorącą udział w Programie Integracji Społecznej;

8)       „Programie” rozumie się przez to Program Integracji Społecznej;

9)       „ROPS” rozumie się przez to Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej;

10)    “Projekcie” rozumie się przez to pojedynczy, zakwalifikowany przez ROPS do realizacji w Programie projekt realizowany na rzecz Beneficjenta;

11)    “Dotacji” rozumie się przez to dotację celową udzieloną z budżetu państwa na sfinansowanie projektu realizowanego w ramach Programu przez Beneficjenta ze środków finansowych pozyskanych przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie Umowy Kredytowej;

12)    “Stronach” rozumie się przez to Województwo Podlaskie oraz MPiPS.

 

§ 3.

 

1. Przedmiotem niniejszego Porozumienia jest określenie zakresu zadań Województwa w realizacji PPWOW oraz zasad współpracy między Województwem a Beneficjentami oraz MPiPS w części dotyczącej realizacji Programu Integracji Społecznej finansowanego z części środków pozyskanych przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie umowy pożyczki z Bankiem.

2. Zasady funkcjonowania Programu Integracji Społecznej zostały określone w Podręczniku Operacyjnym Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, który został przygotowany zgodnie z umową pożyczki, o której mowa w § 1.

 

 

§ 4.

 

1. Województwo zobowiązuje się udzielać Beneficjentom Programu wsparcia przy przygotowaniu i realizacji Projektów w ramach Programu Integracji Społecznej. Zadania wynikające z Programu Województwo realizuje poprzez ROPS.

2. Do Zadań realizowanych przez ROPS, (we współpracy ze specjalistami – konsultantami do spraw integracji społecznej) należy w szczególności:  

1)       przedstawienie zasad Programu gminom wytypowanym do jego realizacji celem uzyskania akcesu PPWOW;

2)       opiniowanie gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych;

3)       akceptowanie zgłaszanych przez Beneficjentów Projektów do realizacji w ramach Programu;

4)       monitorowanie realizacji Projektów przez Beneficjentów;

5)       przekazywanie do Wojewody złożonych przez Beneficjentów zbiorczych zestawień wydatków celem uruchomienia dotacji. ROPS potwierdzi zgodność wysokości kwot w zbiorczym zestawieniu z wydatkami planowanymi w projekcie.

3. Województwo zapewnia możliwości prawidłowego realizowania Programu, w tym wsparcie kadrowe dla ROPS, umożliwiające sprawne realizowanie obowiązków wynikających z realizacji Programu.

4.  Województwo zobowiązuje się do współpracy z Wojewodą i MPiPS w kwestiach wzajemnego informowania się o postępach prac w Programie i o obsłudze finansowej Programu.

5.  Województwo zobowiązuje się do ścisłej współpracy z MPiPS w kwestii planowania finansowego dla potrzeb uruchamiania odpowiednich środków przez MF w celu sfinansowania prac wykonanych w ramach Projektów.

6.  Województwo zobowiązuje się do współpracy z MPiPS w kwestiach monitorowania realizacji Programu.

7. Województwo zobowiązuje się do prowadzenia działań w taki sposób, by zapewnić sprawne finansowanie realizowanych przez Beneficjentów Projektów.

8. Województwo zobowiązuje się do podejmowania odpowiednich działań interwencyjnych w przypadku opóźnień w przekazywaniu dotacji do Beneficjentów.

 

§ 5.

 

1.        MPiPS zobowiązuje się zatrudnić Konsultantów Regionalnych w wymiarze 1,5 etatu oraz pokryć koszty związane z ich funkcjonowaniem (koszty połączeń telefonicznych, zakupu komputerów i sprzętu biurowego, delegacje). Koszty związane z zatrudnieniem konsultantów finansowane będą ze środków pożyczki.

2.        Wybór Konsultantów Regionalnych odbędzie się w porozumieniu z ROPS.

3.        Konsultanci Regionalni będą mieć swoje stanowiska pracy w ROPS i zobowiązani będą do uzgadniania planu i harmonogramu pracy z Dyrektorem ROPS oraz przekazywania ich do MPiPS.

4.        Zadaniem Konsultantów Regionalnych będzie:

1)       koordynacja (przy współpracy z ROPS) zadań Programu na poziomie regionalnym, w tym działań związanych z wdrażaniem programu w wyznaczonych gminach;

2)       zapewnienie gminom dostępu do wiedzy i bieżących informacji z zakresu funkcjonowania Programu (prowadzenie warsztatów/szkoleń);

3)       zapewnienie gminom dostępu do informacji, szkoleń i niezbędnego wsparcia w kwestiach integracji społecznej oraz w zakresie wypracowywania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych metodami partycypacyjnymi;

4)       udzielenie gminom niezbędnego wsparcia na etapie planowania i wdrażania usług w ramach Programu. Udzielenie konsultacji merytorycznych przy przygotowaniu projektów oraz nadzór nad ich realizacją, w tym poprzez bezpośredni kontakt z gminami;

5)       koordynowanie i nadzorowanie działań w ramach informatycznego systemu monitorowania i zarządzania Programem;

6)       prowadzenie sprawozdawczości, monitoringu i ewaluacji Programu Integracji Społecznej;

7)       współpraca z MIPS, Wojewodą, Konsultantami Regionalnymi z innych województw oraz innymi partnerami w regionie.

5.        Konsultanci Regionalni będą wykonywać swoje zadania zgodnie z planem i harmonogramem pracy, o którym mowa w ust. 3, a także przedstawiać półroczne sprawozdania z realizacji planu pracy.

 

§ 6.

 

W okresie od dnia podpisania niniejszego Porozumienia o współpracy do dnia zakończenia realizacji PPWOW, Województwo będzie wspierało MPiPS w rozpowszechnianiu rezultatów Programu w regionie.

 

§ 7.

 

1. Porozumienie o współpracy wchodzi w życie z dniem podpisania przez obie strony, a wygasa w dniu zakończenia realizacji PPWOW, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Porozumienie o współpracy wygasa przed upływem terminu obowiązywania w przypadku:

1)       wykonania przez Strony wszelkich wynikających z niego zobowiązań i pełnej realizacji PPWOW na terenie Województwa;

2)       wystąpienia okoliczności, za które Strony nie ponoszą odpowiedzialności, a które   uniemożliwiają dalsze wykonywanie zobowiązań zawartych w Porozumieniu o współpracy.

 

§ 8.

 

1. Wszelkie zmiany i uzupełnienia Porozumienia o współpracy, jak również odstąpienie albo rozwiązanie za zgodą obu Stron, wymagają dla swej ważności zachowania formy pisemnej.

2. Wszelkie zawiadomienia, wnioski, jak również jakiekolwiek uzgodnienia między Stronami Porozumienia o współpracy, aby zachować swoją ważność, muszą być przekazane w formie pisemnej.

 

 

§ 9.

 

Strony Porozumienia o współpracy będą dążyły do rozwiązywania drogą negocjacji wszelkich sporów i różnic powstałych w związku z jego realizacją.

 

§ 10.

 

Porozumienie o współpracy zostało sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, na prawach oryginału, po jednym dla każdej ze Stron.

 

§ 11.

Adresy Stron są następujące:

 

Dla Województwa Podlaskiego:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 1

15-888 Białystok

 

 

Dla MPiPS:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

ul. Nowogrodzka 1/3/5

00-513 Warszawa

dot. Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich

 

 

 

 

      Województwo                                                                    Minister Pracy i Polityki

         Podlaskie                                                                                 Społecznej

 

 

 

 

 (upoważnieni przedstawiciele)                                  

data:                                                                                                     data:

 

 

 

 

Uzasadnienie

 

 

                Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.), Uchwałą Nr XXXV/439/06 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie „Wojewódzkiej Strategii Polityki Społecznej na lata 2006-2013” oraz Uchwałą XXXVII/472/06 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 10 kwietnia 2006 roku  w sprawie „Programu w zakresie pomocy społecznej w województwie podlaskim na lata 2006-2008” do jednych z zadań samorządu województwa należy inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej.

                Zgodnie z informacja dotyczącą Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich (PPWOW) przedstawioną na posiedzeniu Zarządu Województwa Podlaskiego w dniu 16 stycznia 2007 roku. PPWOW składa się z trzech części: Programu Integracji Społecznej (PIS), reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz kampanii informacyjno-promocyjnej na temat problemów integracji społecznej. 7 kwietnia 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Bankiem Światowym a polskim rządem w sprawie pożyczki na finansowanie Programu. W ramach PPWOW funkcjonować będzie Program Integracji Społecznej (PIS). W ramach Programu Integracji Społecznej ok. 40 mln euro trafi do 500 gmin w całej Polsce (28 gmin z terenu województwa podlaskiego). Wybrano te gminy, które są w najgorszej sytuacji z uwagi na mnogość problemów społecznych. Wzięto przy tym pod uwagę kilkanaście wskaźników takich jak m. in. niski dochód na mieszkańca, peryferyjność położenia, liczba klientów pomocy społecznej, struktura demograficzna, niekorzystna struktura gospodarcza i mała aktywność społeczna. W trakcie programu, realizowane będą usługi społeczne, które wynikają z przygotowanych przez gminy lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych. Usługi te finansowane będą ze środków PIS. Celem realizowanych projektów będzie wspieranie rozwoju strategicznego podejścia do rozwiązywania lokalnych problemów poprzez z jednej strony zaspokajanie potrzeb z zakresu pomocy i integracji społecznej określonych w lokalnej strategii, a z drugiej budowanie kapitału społecznego w objętych programem gminach. Pozwoli to na generowanie impulsów rozwojowych, które pozwolą w przyszłości na poprawę spójności społecznej w gminach i ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Jednocześnie PPWOW ma na celu przygotowanie gmin do lepszej absorpcji środków UE przeznaczonych na działania w sferze integracji społecznej. ROPS odpowiedzialny będzie za wsparcie gmin przy realizacji projektów finansowanych z Programu Integracji Społecznej i współpracować będzie ściśle z MPiPS w sprawach programowych i organizacyjnych. ROPS współpracować będzie także
z odpowiednimi komórkami Urzędu Wojewódzkiego, który przekazywać będą środki finansowe.

 

ALOKACJA ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA POSZCZEGÓLNE

GMINY WOJEWÓDZTWA PODASKIEGO

 

Lp.

 

Nazwa gminy

Powiat

Wysokość środków finansowych przypadających na gminę (ogółem) w euro

1.

Bargłów Kościelny

augustowski

80 000

2.

Lipsk

augustowski

80 500

3.

Sztabin

augustowski

76 600

4.

Poświętne

białostocki

51 400

5.

Grajewo

grajewski

89 400

6.

Szczuczyn

grajewski

95 400

7.

Wąsosz

grajewski

55 000

8.

Dubicze Cerkiewne

hajnowski

26 800

9.

Narewka

hajnowski

54 000

10.

Kolno

kolneński

127 800

11.

Mały Płock

kolneński

70 500

12.

Turośń

kolneński

71 800

13.

Miastkowo

łomżyński

63 400

14.

Zbójna

łomżyński

60 800

15.

Jaświły

moniecki

79 100

16.

Krasnopol

sejneński

55 100

17.

Sejny

sejneński

58 300

18.

Nurzec-Stacja

siemiatycki

69 500

19.

Perlejewo

siemiatycki

45 200

20.

Krynki

sokólski

50 900

21.

Nowy Dwór

sokólski

43 500

22.

Szudziałowo

sokólski

48 600

23.

Filipów

suwalski

70 200

24.

Przerośl

suwalski

45 600

25.

Rutka-Tartak

suwalski

33 000

26.

Wiżajny

suwalski

40 200

27.

Klukowo

wysokomazowiecki

64 800

28.

Rutki

zambrowski

89 700

 

 

                Warunkiem rozpoczęcia realizacji PPWOW na terenie województwa podlaskiego jest zawarcie Porozumienia o współpracy pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Województwem Podlaskim (załącznik do uchwały).

                W związku z powyższym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku wnosi o podjęcie uchwały w sprawie współpracy przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.

                                                                                         

Metryka strony

Udostępniający: Joanna Jedlińska

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Jedlińska

Wprowadzający: Joanna Jedlińska

Data wprowadzenia: 2007-10-02

Data modyfikacji: 2007-10-02

Opublikował: Joanna Jedlińska

Data publikacji: 2007-10-02