Uchwała nr 47/608/07 z dnia 15-11-2007

 

Uchwała Nr 47/608/07

Zarządu Województwa Podlaskiego

z dnia 15 listopada 2007 r.

 

w sprawie współpracy Województwa z wytypowanymi gminami przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich

 

Na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1 i art. 11 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1206, z 2006 r. Nr 126, poz.875, Nr 227, poz. 1658) uchwala się, co następuje:

 

§ 1.

W celu wsparcia najsłabszych i najbiedniejszych gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz upowszechnienie nowych metod i instrumentów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu postanawia się zawrzeć porozumienie o współpracy przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich (PPWOW), z następującymi gminami: Bargłów Kościelny, Lipsk, Sztabin, Poświętne, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz, Dubicze Cerkiewne, Narewka, Kolno, Mały Płock, Turośl, Miastkowo, Zbójna, Jaświły, Krasnopol, Sejny, Nurzec-Stacja, Perlejewo, Krynki, Nowy Dwór, Szudziałowo, Filipów, Przerośl, Rutka-Tartak, Wiżajny, Klukowo, Rutki w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

 

§ 2.

Upoważnia się Mikołaja Janowskiego Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, do złożenia wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego oświadczenia woli w celu zawarcia porozumienia o którym mowa w § 1.

 

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Białymstoku.

 

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

                                                        Załącznik do uchwały Nr ………...
                                                        Zarządu Województwa Podlaskiego
                                                        z dnia ………………………..

 

Wzór

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY

 

PRZY REALIZACJI

POAKCESYJNEGO PROGRAMU WSPARCIA OBSZARÓW WIEJSKICH

 

zawarte między:

 

Województwem Podlaskim

reprezentowanym przez:

 

Zarząd Województwa, w imieniu którego działają

 

1) Dariusz Piontkowski – Marszałek Województwa Podlaskiego

                2) Mikołaj Janowski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego

 

a

 

Gminą …………………

 

reprezentowaną przez:

 

………………………………..

………………………………..

 

  


§ 1.

Niniejsze Porozumienie o współpracy przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, zwane dalej „Porozumieniem o współpracy”, stanowi wykonanie postanowień umowy pożyczki nr 7358 POL. z dnia 7 kwietnia 2006 r., zawartej między Rzeczypospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, dotyczącej finansowania Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, realizowanego w latach 2006-2009.

 

§ 2.

Ilekroć w Porozumieniu o współpracy jest mowa o:

1)        PPWOW” rozumie się przez to Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich;

2)        „PIS” rozumie się przez to Program Integracji Społecznej, realizowany w ramach PPWOW

3)        „MPiPS” rozumie się przez to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej;

4)        “Banku” rozumie się przez to Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, zwany również Bankiem Światowym;

5)        „Województwie” rozumie się przez to Województwo Podlaskie reprezentowane przez Marszałka Województwa;

6)        „Programie” rozumie się przez to Program Integracji Społecznej;

7)        „ROPS” rozumie się przez to Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej;

„Dotacji” rozumie się przez to dotację celową udzieloną z budżetu państwa na sfinansowanie planu działania realizowanego w ramach Programu przez Gminę ze środków finansowych pozyskanych przez Rzeczpospolitą polską na podstawie Umowy Kredytowej;

9) „Planie działania” rozumie się przez to plan opracowany przez gminę w oparciu o zapisy w ogólnych planach rozwoju danej społeczności (w tym także w oparciu o strategię rozwiązywania problemów społecznych, jeśli istnieje), który zostaje przedstawiony w celu uzyskania funduszy umożliwiających zakup usług społecznych. Plan powinien być zgodny z aktualną strategią rozwiązywania problemów społecznych.

10) “Stronach” rozumie się przez to Województwo Podlaskie oraz Gminę …………..

11) „Podręcznik PIS” rozumie się podręcznik określający zasady realizacji PIS przygotowany zgodnie z Umową Pożyczki i będący jej integralną częścią.

 

§ 3.

1. Przedmiotem niniejszego Porozumienia jest określenie zakresu zadań Gminy i Województwa w realizacji PPWOW oraz zasad współpracy między Województwem, a Gminą w obszarze dotyczącym realizacji Programu Integracji Społecznej finansowanego z części środków pozyskanych przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie umowy pożyczki z Bankiem.

2. Zasady funkcjonowania Programu Integracji Społecznej zostały określone w Podręczniku Realizacji Programu Integracji Społecznej, który został przygotowany zgodnie z umową pożyczki, o której mowa w §

 

§ 4.

1.        Gmina zobowiązuje się do merytorycznej i finansowej odpowiedzialności za realizację zadań PPWOW na swoim terenie, a w szczególności za:

a)        opracowanie planu działania;

b)        informowanie mieszkańców o wdrażaniu Programu Integracji Społecznej;

c)        opracowanie strategii rozwiązywania problemów społecznych, która zostanie przedstawiona ROPS do zaopiniowania;

d)        ogłaszanie zaproszeń do składania ofert, przyjmowanie i ocenę ofert, podpisywanie kontraktów oraz prowadzenie rozliczeń finansowych z usługodawcami; prowadzenie rachunkowości związanej z realizacją usług;

e)        przesyłanie do ROPS informacji służących planowaniu finansowemu;

f)         przesyłanie do ROPS wniosków o przekazanie środków finansowych wraz z odpowiednią dokumentacją;

g)        sporządzanie i przesyłanie do ROPS sprawozdań finansowych i operacyjnych, zgodnie z procedurami określonymi w Podręczniku Realizacji PIS;

h)        prowadzenie monitoringu realizacji planu działania (we współpracy z ROPS);

i)         obsługę on-line informatycznego systemu monitorowania, zarządzania operacyjnego i finansowego MIS;

j)         współpracę z Konsultantem Regionalnym w zakresie realizacji Programu;

k)         dotrzymywanie terminów i procedur określonych w Podręczniku Realizacji PIS lub ustalonych w trakcie realizacji Programu.

 

§ 5.

1.        Województwo zobowiązuje się udzielać Gminie wsparcia przy przygotowaniu i realizacji projektu w ramach Programu Integracji Społecznej. Zadania wynikające z Programu Województwo realizuje poprzez ROPS.

2.        Do Zadań realizowanych przez ROPS (we współpracy z Konsultantami Regionalnymi), należy w szczególności:

1)        przedstawienie zasad Programu gminom wytypowanym do jego realizacji celem uzyskania akcesu PPWOW;

2)        opiniowanie gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych;

3)        akceptowanie zgłaszanych przez Gminy planów działania do realizacji w ramach Programu;

4)        monitorowanie realizacji planów działania przez Gminy;

5)        dokonywanie przeglądu i przekazywanie do Wojewody złożonych przez Gminy wniosków
o przekazanie środków finansowych wraz z odpowiednią dokumentacją,

6)        zapewnienie możliwości prawidłowego realizowania Programu, przez wyznaczenie pracownika ds. obsługi Programu (zatrudnionego w ROPS), umożliwiającego sprawne realizowanie obowiązków wynikających z realizacji Programu.

 

§ 6.

1.   Zgodnie z alokacją kwot na poszczególne gminy (Załącznik nr 2 do Podręcznika PIS), dotacja przeznaczona jest na sfinansowanie przez Gminę planu działania zaakceptowanego przez ROPS do realizacji w ramach PPWOW zgodnie z zasadami Programu Integracji Społecznej.

2.   W przypadku, gdy koszty realizacji planu działania będą większe od szacunków zawartych w treści projektu, Gmina  zobowiązuje  się do pokrycia brakującej kwoty z własnych środków.

3.   W przypadku, gdy faktyczny koszt całkowitej realizacji planu działania będzie niższy od jego  kosztu szacunkowego,  określonego  w projekcie, dotacja  wynikająca  z  kwoty szacunkowej tego projektu będzie obniżona.

4.   Plan działania musi zawierać harmonogram realizacji, koszty realizacji oraz plan zapotrzebowania na środki finansowe.

 

§ 7.

1)        W okresie od dnia  podpisania niniejszego porozumienia do dnia zakończenia realizacji planu działania, Gmina zobowiązuje się do:

a)        opracowania planu działania zgodnie z zasadami PIS oraz realizacji zadań zgodnie z opisem w nim zawartym;

b)        zamawiania  towarów  i  wykonawstwa  robót  zgodnie  z procedurami określonymi w Podręczniku Realizacji PIS;

c)        umożliwienia  i  ułatwienia  przedstawicielom ROPS, MPiPS i Banku  oraz  kontrolerom upoważnionym przez MPiPS (chyba, że ich uprawnienia  wynikają  z  odrębnych przepisów), wizytowania i kontrolowania efektów prac sfinansowanych z dotacji jak również kontrolowania rejestrów i dokumentów,   istotnych  w  wykonywaniu  swych  zobowiązań  wynikających  z niniejszego porozumienia;

d)        niezwłocznego informowania ROPS o wszelkich sytuacjach zakłócających lub stwarzających    zagrożenie   zakłócenia   postępu   realizacji   planu działania, osiągnięcia   celów   projektu  lub  wykonania  zobowiązań  wynikających  z niniejszego porozumienia;

e)        zwrotu  wykorzystanej  niezgodnie z przeznaczeniem, kwoty dotacji bądź jej  części  wraz  z odsetkami uzyskanymi z tytułu umowy rachunku bankowego oraz  odsetkami  w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych (Art 145 ust 1 Ustawy o finansach publicznych) naliczanymi od kwoty dotacji wraz z odsetkami uzyskanymi   z   tytułu umowy  rachunku  bankowego,  naliczanymi  od  daty otrzymania  środków  dotacji  przez Gminę  -  w  terminie 3 dni od otrzymania  pisemnego  wezwania  do  zwrotu, na rachunek bankowy właściwego terytorialnie Urzędu Wojewódzkiego, z którego Gmina otrzymała dotację;

f)         zwrotu, przekazanej mu kwoty dotacji w części przekraczającej rzeczywistą wielkość finansowania  wydatków  w  ramach  Projektów  wraz  z  odsetkami uzyskanymi  z tytułu umowy rachunku bankowego od tej części, naliczonymi od dnia przekazania tej części dotacji na rachunek Gminy – w terminie 3 dni  od  otrzymania  pisemnego  wezwania  do zwrotu  – na rachunek bankowy właściwego terytorialnie  Urzędu  Wojewódzkiego, z którego  Gmina otrzymała dotację;

 

§ 8.

1. Porozumienie o współpracy wchodzi w życie z dniem podpisania przez obie strony, a wygasa w dniu zakończenia realizacji PPWOW, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Porozumienie o współpracy wygasa przed upływem terminu obowiązywania w przypadku:

1) wykonania przez Strony wszelkich wynikających z niego zobowiązań i pełnej realizacji PPWOW na terenie Gminy;

2) wystąpienia okoliczności, za które Strony nie ponoszą odpowiedzialności, a które uniemożliwiają dalsze wykonywanie zobowiązań zawartych w Porozumieniu o współpracy.

 

§ 9.

1. Wszelkie zmiany i uzupełnienia Porozumienia o współpracy, jak również odstąpienie albo rozwiązanie za zgodą obu Stron, wymagają dla swej ważności zachowania formy pisemnej.

2. Wszelkie zawiadomienia, wnioski, jak również jakiekolwiek uzgodnienia między Stronami Porozumienia o współpracy, aby zachować swoją ważność, muszą być przekazane w formie pisemnej.

 

§ 10.

Strony Porozumienia o współpracy będą dążyły do rozwiązywania drogą negocjacji wszelkich sporów i różnic powstałych w związku z jego realizacją.

 

§ 11.

Porozumienie o współpracy zostało sporządzone w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, na prawach oryginału, po jednym dla każdej ze Stron. Ponadto po jednej kopii porozumienia otrzymują ROPS oraz MPiPS.

 

§ 12.

Adresy Stron są następujące:

 

Dla Województwa:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

 

 

 

Dla Gminy:

…………………………………..


 Województwo                                                                                      Gmina

 

..........................................................                                      ..........................................................


 

..........................................................                                      ..........................................................
(upoważnieni przedstawiciele)                                                      (upoważnieni przedstawiciele)    

 

 

Uzasadnienie

                Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.), Uchwałą Nr XXXV/439/06 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie „Wojewódzkiej Strategii Polityki Społecznej na lata 2006-2013” oraz Uchwałą XXXVII/472/06 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 10 kwietnia 2006 roku  w sprawie „Programu w zakresie pomocy społecznej w województwie podlaskim na lata 2006-2008” do jednych z zadań samorządu województwa należy inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej.

Poakcesyjny Program Wspierania Obszarów Wiejskich składa się z trzech części: Programu Integracji Społecznej (PIS), reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz kampanii informacyjno-promocyjnej na temat problemów integracji społecznej.
W ramach PPWOW funkcjonować będzie Program Integracji Społecznej (PIS). W ramach Programu Integracji Społecznej ok. 40 mln euro trafi do 500 gmin w całej Polsce (28 gmin z terenu województwa podlaskiego). Wybrano te gminy, które są w najgorszej sytuacji
z uwagi na mnogość problemów społecznych. Wzięto przy tym pod uwagę kilkanaście wskaźników takich jak m. in. niski dochód na mieszkańca, peryferyjność położenia, liczba klientów pomocy społecznej, struktura demograficzna, niekorzystna struktura gospodarcza
i mała aktywność społeczna. W trakcie programu, realizowane będą usługi społeczne, które wynikają z przygotowanych przez gminy lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych. Usługi te finansowane będą ze środków PIS. Celem realizowanych projektów będzie wspieranie rozwoju strategicznego podejścia do rozwiązywania lokalnych problemów poprzez z jednej strony zaspokajanie potrzeb z zakresu pomocy i integracji społecznej określonych w lokalnej strategii, a z drugiej budowanie kapitału społecznego w objętych programem gminach. Pozwoli to na generowanie impulsów rozwojowych, które pozwolą w przyszłości na poprawę spójności społecznej w gminach i ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Jednocześnie PPWOW ma na celu przygotowanie gmin do lepszej absorpcji środków UE przeznaczonych na działania w sferze integracji społecznej. ROPS odpowiedzialny będzie za wsparcie gmin przy realizacji projektów finansowanych z Programu Integracji Społecznej i współpracować będzie ściśle z MPiPS w sprawach programowych i organizacyjnych. ROPS współpracować będzie także z odpowiednimi komórkami Urzędu Wojewódzkiego, który przekazywać będą środki finansowe.

                Zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy Województwem Podlaskim a Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej dotyczącym Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich (PPWOW) przyjętym Uchwałą Nr 28/441/07 Zarządu Województwa Podlaskiego w dniu 4 września 2007 roku, kolejnym etapem realizacji powyższego przedsięwzięcia jest zawarcie porozumień o współpracy pomiędzy Województwem Podlaskim a wytypowanymi gminami w celu rozpoczęcia współpracy (załącznik do uchwały).

                W związku z powyższym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku wnosi o podjęcie uchwały w sprawie współpracy Województwa z wytypowanymi gminami przy realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.

Metryka strony

Udostępniający: Joanna Jedlińska

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Jedlińska

Wprowadzający: Joanna Jedlińska

Data wprowadzenia: 2007-12-12

Data modyfikacji: 2007-12-12

Opublikował: Joanna Jedlińska

Data publikacji: 2007-12-12